Која су права трудница и породиља у случају да фирма у којој раде оде у стечај за време трудничког, односно породиљског одсуства?

 

Породиље у Србији закон штити од отказа за време трудничког и породиљског одсуства. Мећутим, постоји ситуација када фирма за коју је трудница радила отишла  у стечај за време трајања породиљског одсуства. Овде се поставља питање која права труднице имају према послодавцу који је отишао у стечај за време трудничког и породиљског одсуства?

У том случају Закон о стечају поништава све одредбе Закона о раду и за будуће маме важе иста правила као и за све остале запослене у том предузећу. Да мука буде још већа, оне наредних најмање годину дана због неге детета нису у могућности да се запосле, а накнаду са бироа примаће као незапослене само у наредних шест месеци. Рецимо, ако је жена на породиљском после рађања трећег детета, има право на надокнаду у висини своје плате и то током две године. Ако јој фирма оде у стечај, примаће бар упола мање са бироа и то само пола године.

Уколико је запосленој престао радни однос, независно од њене воље или воље послодавца,у случају престанка рада послодавца (ликивидација и стечај), инспектор рада није овлашћен да предузима мере, већ у овој ситуацији све запослене, укључујући и труднице и породиље, упућује да своја права остваре преко Националне службе за запошљавање,сходно Закону о запошљавању и осигурању за случај незапослености.

Стечај "не познаје" труднице и мајке и оне апсолутно немају никакву заштиту у случају да се у њиховој фирми у време породиљског одсуства покрене стечајни поступак.

Отварање стечајног поступка је разлог за отказ у коме породиља нема право на исплату потраживања која јој припадају по Закону о раду . Ово важи за сва будућа потраживања, док сви имају права на она остварена пре отварања стечаја. Једино се може остварити право на минималну зараду у случају привремене спречености за рад.

Уз поштовање законских рокова и процедура, могло би се остварити право на зараду у случају трудничког боловања, али не и породиљског одсуства. Сви запослени у предузећу до отварања стечајног поступка спадају у ред поверилаца и могу да имају потраживања само до датума објављивања стечајног поступка.

 

Закључак

Ако послодавац престане да ради у складу са Законом о стечајном поступку или у складу са Законом о привредним друштвима, тачније ликвидацијом трудница ће остати без посла.

Ипак, послодавац има одређене обавезе према трудници а оне се односе на давање решења о престанку радног односа, потом у обавези је да трудницу одјави и исплати све неисплаћене зараде уколико их има.  Уколико дође до овакве околности трудница, али и породиља, своја права могу потражити преко Националне службе за запошљавање.


Адвокат Зоран Ј. Минић

lawofficeminic@gmail.com

Коментари

Популарни постови са овог блога

Тестамент, врсте тестамента и начин оспоравања тестамента

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Сусвојина, појам, одлике, настанак, судска заштита, престанак и разликовање сусвојине од заједничке својине