Владавина права - основни принципи и глобалнин значај

„Владавина права“ је принцип по коме и влада и грађани познају закон и подједнако су закону подређени, односно закон влада. То значи да закон важи за све, без обзира на њихов положај или статус. Како бисмо били сигурни да сви знају закон и своја права, закони треба да буду лако разумљиви, доступни и спроводљиви.
Владавина права ограничава овлашћења влада, предузећа и грађана и штити грађане од употребе арбитрарне моћи – аутократских одлука које нису засноване на закону.
Владавина права је кључна карактеристика свих савремених демократија демократија.
Елементи владавине права
Неки главни елементи владавине права су:
1. Грађани се не могу прогласити кривим за кривично дело које није било предвиђено закононом у моменту извршења дела;
2. Свако је невин док му се не докаже кривица – претпоставка невиности – на правичном и јавном суђењу;
3. Грађани не могу бити кажњени, нити им се могу угрозити њихова права, осим ако суд не одлучи да је закон прекршен и то у законитом судском поступку;
4. Власт се због својих поступака може критиковати од стране медија и грађана, и судским путем.
Однос са поделом власти
Принцип поделе власти каже да моћ управљања треба да буде подељена између парламента, извршне власти – владе – и судства како би се избегло да било која група има сву моћ. Свака група, односно грана власти ради у оквиру дефинисаних области одговорности и може да контролише поступке друге две.
Владавина права и подела власти ограничавају овлашћења парламента, извршне и судске власти. Парламент и извршна власт морају деловати законито и могу бити позвани на одговорност ако то не ураде.
Судство је независно и њихове одлуке су непристрасне. Ове одлуке се доносе без утицаја оних који доносе закон (парламента) или оних чије се радње оспоравају пред судом (извршне власти). На овај начин парламент и извршна власт не могу добити превише моћи. Ово штити грађане од арбитрарног – необузданог или аутократског – вршења власти од стране парламента и извршне власти.
Које су предности владавине права?
- Јача демократију јер законе доносе представници народа;
- Обезбеђује предвидљиво и уређено друштво;
- Сви грађани су третирани једнако и законито чиме се штите права грађана;
- Сви грађани су слободни и сигурни од произвољног хапшења и затварања, или суђења за кршење непознатог закона;
- Независан, непристрасан и транспарентан правосудни систем.
Владавина права и УН
Године 1945. створене су Уједињене нације на три стуба: међународни мир и безбедност, људска права и развој. Скоро седамдесет пет година касније, сложена политичка, социјална и економска трансформација савременог друштва донела нам је изазове и могућности које захтевају колективни одговор који мора бити вођен владавином права, јер је она основа пријатељских и равноправних односа између државе и база правичних друштава. За систем Уједињених нација (УН), владавина права је принцип управљања у којем су све особе, институције и ентитети, јавни и приватни, укључујући и саму државу, одговорни за законе који се јавно објављују, једнако спроводе и на основу којих се независно пресуђује, и који су у складу са међународним нормама и стандардима људских права. Она захтева мере којима се обезбеђује поштовање принципа супремације закона, једнакости пред законом, одговорности пред законом, правичности у примени закона, поделе власти, учешћа у одлучивању, правне сигурности, избегавања арбитрарности, и процедуралне и правне транспарентности.
Владавина права је фундаментална за међународни мир, безбедност и политичку стабилност; за остваривање економског и друштвеног напретка и развоја; и за заштиту људских права и основних слобода. То је темељ за приступ људи јавним услугама, сузбијање корупције, сузбијање злоупотребе власти и успостављање друштвеног уговора између грађана и државе. Владавина права и развој су снажно међусобно повезани, а ојачано друштво засновано на владавини закона треба сматрати резултатом Агенде 2030 и циљева одрживог развоја УН.
Поред тога, посебно, циљ 16 је циљ који омогућава државама чланицама да генеришу промене политике на националном нивоу које унапређују напредак у погледу других циљева одрживог развоја. Развој инклузивних и одговорних правосудних система и реформа владавине права ће пружити квалитетне услуге људима и изградити поверење у легитимитет њихове владе. Овај приступ треба да одговори на потребе појединаца и група и њихово смислено учешће од самог почетка, обраћајући посебну пажњу на оне који су историјски маргинализовани и који су у опасности да буду игнорисани. То укључује спречавање озбиљних кршења људских права, постизање кредибилне одговорности за одговорне на националном и међународном нивоу и оснаживање појединаца и заједница да искористе механизме правде за заштиту својих основних људских права.
Владавина права је важна компонента одржавања мира, као што су истакли Генерална скупштина и Савет безбедности у двоструким резолуцијама о ревизији архитектуре изградње мира. Одржавање мира захтева интегрисан и свеобухватан приступ у целом систему УН, заснован на кохерентности између политичких, безбедносних, развојних, људских права, родне равноправности и владавине права у циљу подршке напорима које предводе државе чланице.
Јачање владавине права подразумева поштовање норми међународног права, укључујући и употребу силе, и признавање примарне одговорности држава да заштите своје становништво од геноцида, злочина против човечности, етничког чишћења и ратних злочина. Владавина права је кључни елемент хуманитарних програма и програма људских права; она је кључна за разумевање и решавање узрока за расељење и апатридију; и темељ је режима хуманитарне заштите.
Питања владавине права укључују нова и критична питања као што су пролиферација говора мржње и подстицање на насиље; спречавање радикализације/насилног екстремизма; климатске промене и животна средина који утичу на безбедност и живот људи; и сложености вештачке интелигенције и сајбер криминала.
Промовисати владавину закона како би се заштитили грађани и предузећа
Владе треба да имају добре законе, институције и процедуре како би осигурале одговорност, стабилност, једнакост и приступ правди за све. Ово на крају доводи до поштовања људских права и животне средине. Такође помаже у смањењу нивоа корупције и случајева насилног сукоба. Ово је, као што смо рекли, концепт владавинт права. Он утиче на квалтитет живота и рада људи. Имајући снажну владавину права, владе дају бизнису и друштву стабилност знајући да се сва права поштују и штите. Јака владавина права укључује:
- Јасно написани и лако доступни закони који стварају сигурност и спроводљивост законских права;
- Независно и непристрасно правосуђе које промовише правичност и обезбеђује транспарентно, благовремено и предвидиво решавање спорова;
- Ефикасне јавне институције које оснажују предузећа и појединце да дају позитиван допринос привреди и друштву.
Постоје велике користи за пословање и друге заинтересоване стране у поштовању и подршци владавини права. Тамо где је владавина права слаба, одговорним предузећима је теже да функционишу, да испуњавају своје законске обавезе и да имају заштићена законска права.
Компанијама је потребно да владе понуде снажну владавину права како би предузећа могла да испуне своје обавезе према универзалним стандардима одрживости – укључујући десет принципа Глобалног договора УН.
Десет принципа Глобалног договора УН
Корпоративна одрживост почиње са системом вредности компаније и приступом пословању заснованом на принципима. То значи радити на начин који, у најмању руку, испуњава основне одговорности у областима људских права, рада, животне средине и борбе против корупције. Одговорна предузећа примењују исте вредности и принципе где год да су присутна и знају да добре праксе у једној области не надокнађују штету у другој. Уграђивањем десет принципа Глобалног договора УН у стратегије, политике и процедуре и успостављањем културе интегритета, компаније не само да подржавају своје основне одговорности према људима и планети, већ и постављају сцену за дугорочни успех.
Десет принципа Глобалног договора Уједињених нација произилазе из: Универзалне декларације о људским правима, Декларације Међународне организације рада о основним принципима и правима на раду, Декларације из Рија о животној средини и развоју и Конвенције Уједињених нација против корупције.
Људска права
Принцип 1: Компаније треба да подржавају и поштују заштиту међународно проглашених људских права; и
Принцип 2: побринути се да нису саучесници у кршењу људских права.
Рад
Принцип 3: Предузећа треба да подржавају слободу удруживања и ефективно признавање права на колективно преговарање;
Принцип 4: укидање свих облика принудног и обавезног рада;
Принцип 5: ефективно укидање дечијег рада; и
Принцип 6: елиминација дискриминације у погледу запошљавања и занимања.
Животна средина
Принцип 7: Предузећа треба да подрже приступ из предострожности према еколошким изазовима;
Принцип 8: предузети иницијативе за промовисање веће одговорности за животну средину; и
Принцип 9: подстицати развој и ширење еколошки прихватљивих технологија.
Антикорупција
Принцип 10: Предузећа треба да раде против корупције у свим њеним облицима, укључујући изнуду и подмићивање.
Можемо закључити да је владавина права кључно и темељно опредељење многих друштава које је, па слободно могу рећи, на нивоу главног националног интереса. Такође, владавина закона је доминантни оквир светсске заједнице и тачка поласка и сусрета у оквиру УН.
Коментари
Постави коментар