Лажно пријављивање

 

Кривична пријава

Кривична пријава је писани или усмени акт којим се јавни тужилац обавештава да је извршено кривично дело које се гони по службеној дужности, односно да постоје чињенице које указују да је оно извршено.

По пријему кривичне пријаве покреће се преткривични поступак, у којем јавни тужилац самостално или уз помоћ полиције утврђује да ли такво кривично дело заиста постоји, ко га је извршио и да ли постоји основ за оптужење. 

У кривичној пријави је потребно навести чињенице које указују да је прекршен Кривични или други закон којим су прописана кривична дела. Доказе који то поткрепљују треба у пријави посебно пописати и поднети као прилог.

Од подносиоца пријаве се не захтева да правно квалификује кривично дело – није неопходно тачно навести о ком кривичном делу је реч.

Подносилац кривичне пријаве се може потписати али на то није обавезан.

Кривичну пријаву тужиоцу могу поднети сви државни органи, правна или физичка лица.

 

Подношење кривичне пријаве

Грађанин који присуствује кривичном делу свакако треба о томе прво да обавести полицију будући да је она опремљена да реагује без одлагања, и у таквим случајевима она ће тужиоцу поднети кривичну пријаву ради откривања свих околности дела и гоњења његовог извршиоца.

Пријаву која се директно упућује јавном тужиоцу треба поднети надлежном јавном тужиоцу, што је по правилу тужилац са подручја на којем је кривично дело извршено или покушано. Уколико на овај начин не може да се одреди који је тужилац надлежан, користе се други критеријуми, попут пребивалишта или боравишта особе за коју се сматра да је починило кривично дело.

Тужилаштва се налазе у зградама одговарајућих судова тако да је то адреса на коју треба упутити кривичну пријаву.

Кривична пријава се исто тако може поднети и полицији, суду или ненадлежном јавном тужиоцу пошто су они у обавези да је одмах проследе надлежном јавном тужиоцу.

 

Лажно пријављивање

Забрањено је подношење кривичне пријаве за дело за које њен подносилац зна да није извршено, против особе за коју зна да га није извршила, или лажно пријављивање самог себе. Подношење оваквих кривичних пријава представља посебно кривично дело, и за њега се може изрећи новчана казна или казна затвором у трајању од три месеца до три године.

Ко пријави одређено лице да је учинило кривично дело за које се гони по службеној дужности, а зна да то лице није учинилац тог дела, казниће се затвором од три месеца до три године.

Казном из става 1. овог члана казниће се и ко подметањем трагова кривићног дела или на други начин изазове покретање кривичног поступка због кривичног дела за које се гони по службеној дужности против лица за које зна да није учинилац тог дела.

Ко сам себе пријави да је учинио кривично дело за које се гони по службеној дужности, иако зна да га није учинио, казниће се новчаном казном или затвором до једне године.

Казном из става 3. овог члана казниће се и ко пријави да је учињено кривично дело за које се гони по службеној дужности, иако зна да то дело није учињено.

Дакле, ово кривично дело има више облика и то:лажно пријављивање другог или себе; подметање трагова кривичног дела и лажно пријављивање кривичног дела.

Извршилац овог кривичног дела може бити свако лице, а у погледу виности потребан је умишљај који се огледа у свести да се против одређеног лица или самог себе подноси лажна пријава о извршењу кривичног дела.

Лажно пријављивање као радња представља саопштавање надлежним органима или неком другом органу о извршењу кривичног дела, њихово упознавање са извршењем дела. Наравно, то се може учинити писмено, усмено и на други начин, али је неопходно да учинилац дела достави непосредно или посредно лажну пријаву неком од органа који су по закону надлежни за кривично гоњење.

Лажна пријава, уколико се пријављује други, мора се односити на одређено лице. Она мора садржати таква обавештења на основу којих надлежни орган може закључити које се лице пријављује као учинилац кривичног дела.

Да би дело били извршено, пријава мора бити лажна и да лице које подоси пирајаву је свесно да онај на кога се пријава односи није учинило кривично дело. Уколико је подносилац пријаве имао основа да верује да је лице које је пријавило извршило кривично дело па у том уверењу подноси пријаву, неће наравно одговарати за ово кривично дело. Наравно, уколико неко лажно пријави неко лице а испостави се да је оно заиста учинилац тог дела, неће одговарати као и у случају када се пријава односи на тежи облик кривичног дела које је стварно учињено у основном облику.

Да би постојало кривично дело, лажна пријава мора да се односи на кривично дело које се гони по службеној дужности. Приликом пријаве дела не мора се у пријави навести о којем је делу реч, а посебно која је законска квалификација, већ је довољно да се наведеу околности из којих произилази извршење дела.

Други облик овог кривичног дела постоји када се подметањем трагова кривићног дела или на други начин изазове покретање кривичног поступка због кривичног дела за које се гони по службеној дужности против лица за које зна да није учинилац тог дела. Радња овог облика кривиног дела састоји се у подметању трагова или у некој другој делатности којом се изазива покретање кривичног поступка против неког лица. Према нашој правној науци, подметање трагова је стварање утиска, путем неких објективних индиција, да је одређено лице извршило кривично дело. Начини извршења су бројни. На пример: остављање на месту извршења неког кривичног дела неких трагова који неко лице повезују са тим кривичним делом (неки одевни предмет, трагове обуће пријављеног лица, личне ствари које се могу препознати као власништво лица коме се подмеће извршење кривичног дела). Законодавац предвиђа, како смо горе навели, други начин којим се код надлежних органа ствара сумња да је одређено лице извршило кривично дело. Према правној науци, подметање трагова кривичног дела је облик индиректног лажног пријављивања. Код овог облика кривичног дела учинилац треба да је свестан да за невино лице, ствара лажан утисак да је учинио кривично дело. Овај облии дела је свршен када је због подметања трагова или друге делатности, против одређеног лица покренут кривични поступак.

Као радње предметног кривичног дела, Законик предвиђа и случај ако неко сам себе пријави да је учинио кривично дело за које се гони по службеној дужности, иако зна да га није учинио. У овом случају јасно је да и ово није дозвољени начин поступања пошто се и на овај начин рад државних органа може скренути у погрешном смеру, те на тај начин онемогућити или отежати проналажење стварног учиниоца кривичног дела.

Као задњи облик кривичног дела лажно пријављивање, Законик прописује случај када неко пријави да је учињено кривично дело за које се гони по службеној дужности, иако зна да то дело није учињено.

У односу на претходно наведене облике, овај облик дела се разликује по томе што се код надлежних органа ствара погрешно уверење да је извршено одређено кривично дело које се гони по службеној дужности, али се у поднетој пријави не указује, ни посредно ни непосредно, на могућег учиниоца кривичног дела. Мотив извршења није елемент овог кривичног дела, међутим, ово се најчешће чини како би се надлажени органи навели на погрешан пут и тиме отежало или спречило откривање стварно извршеног кривичног дела. Дело је сврешено када је надлежни орган примио лажну пријаву о извршењу неког кривичног дела за које се гони по службеној дужности. Као и у претходним случајевима, извршилац дела може бити свако лице, док је у погледу виности потребан умишљај који обухвата свест да се пријављује извршење дела за које се зна да није извршено.

Не постоји кривично дело лажног пријављивања кад подносилац пријаве на основу постојећих или претпостављених околности сумња да је учињено кривично дело за које се гони по службеној дужности и да је одређено лице учинилац, чак и ако његова сумња нема реалност основа.

За постојање кривичног дела лажног пријављивања у субјективном погледу је потребна сигурност учиниоца и његова потпуна свест о томе да пријављује невино лице, као и да су тврђења у пријави неистинита не само у субјективном веш и у објективном погледу.

 

Лажно пријављивање и лажно сведочење код насиља у породици

у пракси постоје случајеви лажног пријављивања као и лажног сведочења у вези са насиљем у породици. Наведене радње су инкриминисане и представљају кривично дело Лажно пријављивање из члана 334. Кривичног законика и кривично дело Давање лажног исказа из члана 335. Кривичног законика. Разни су мотиви за овакво поступање чланова породице, најчешће су то неке личне освете, могуће уцене ради остваривања неке материјалне користи, незадовољства због кршења обећања члана породице да ће престати да конзумира алкохол или психоактивне супстанце, док је код брачних партнера често и прељуба мотив за лажно пријављивање или лажно сведочење. Такође, услед оваквог понашања чланова породице често долази до злоупотребе деце, а у већим породичним заједницама могуће су злоупотребе и од стране тазбинских сродника, као и од побочних крвних сродника.

Уколико се током извођења доказа у поступку због кривичног дела Насиље у породици из члана 194. Кривичног законика утврди да је у конкретном случају дошло до лажног пријављивања или лажног сведочења, те да је постојала намера лица које је лажно пријавило дело или дало лажни исказ, као и да наведене радње нису предузете услед оправданог страха потенцијалне жртве или перцепције оштећеног лица, ово тужилаштво по службеној дужности започиње кривично гоњење због кривичног дела Лажно пријављивање из члана 334. Кривичног законика или кривичног дела Давање лажног исказа из члана 335. Кривичног законика.

Наиме, након подношења кривичне пријаве тим за координацију, кога чини поступајући заменик јавног тужиоца, водитељ случаја Центра за социјални рад и надлежни полицијски службеник процењује постојање висине и степена ризика, те уколико тим утврди да у конкретном случају постоји висок степен ризика, поступајући заменик јавног тужиоца спроводи доказне радње како би утврдио да ли су у конкретном случају остварени сви битни елементи кривичног дела Насиље у породици из члана 194. Кривичног законика. Уколико се у радњама пријављеног не стичу сви битни елементи наведеног кривичног дела, то не значи да ће постојати кривично дело лажно пријављивање или давање лажног исказа, имајући у виду да се у сваком конкретном случају процењује субјективни осећај жртве, што је посебно важно у случајевима када се као последица кривичног дела Насиље у породици јавља угрожавање спокојства или душевног стања члана породице. С тога, постојање кривичног дела Лажно пријављивање из члана 334. Кривичног законика и кривичног дела Давање лажног исказа из члана 335. Кривичног законика, је у пракси чешће доказиво када се ради о физичком насиљу, нпр. када оштећено лице тврди да је задобило повреде од старне пријављеног на одређени начин и у прилог својих тврдњи приложи медицинску документацију, те у току доказног поступка вештачењем буде утврђено да механизам настанка предметних повреда не одговара казивању оштећеног лица, или уколико оштећено лице наводи да је над њим извршено насиље у одређено време и на одређеном месту, а из других изведених доказа (нпр. увидом у путну исправу пријављеног или снимак са сигурнсоних камера) буде утврђено да пријављени није био присутан у наведено време на наведеном месту.

Такође, уколико приликом самог пријављивања кривичног дела насиље у породици дежурни заменик на основу свих расположивих доказа и изјава учесника предметног догађаја као и присутних сведока очевидаца, утврди да се у конкретном случају ради о лажном пријављивању, биће дат налог надлежној полицијској станици да се против наводне жртве поднесе кривична пријава за кривично дело Лажно пријављивање из чл. 334 Кривичног законика. Из напред наведеног разлога, дежурни заменик Првог основног јавног тужилаштва у Београду дао је налог да се против М.С. (44) поднесе кривична пријава због кривичног дела Лажно пријављивање из чл. 334 Кривичног законика, а све како би се смањио број оваквих злоупотреба.

Отпочињање кривичног гоњења по службеној дужности због кривичног дела Лажно пријављивање из члана 334. Кривичног законика или кривичног дела Давање лажног исказа из члана 335. Кривичног законика, доприноси ефикаснијем раду Одељења за борбу против насиља у породици, имајући у виду да се на овај начин постиже сврха како специјалне тако и генералне превенције на учиниоце ових кривичних дела, односно смањење броја лажних пријава за насиље у породици, као и давања лажних иказа. Такође, на овај начин омогућено је усмеравање стручних кадрова и средстава у оквиру рада овог одељења на поступање по кривичним пријавама из којих произилази основ сумње да се у радњама пријављених лица стичу сви битни елементи кривичног дела Насиље у породици из члана 194. Кривичног законика.






Адвокат Зоран Ј. Минић

lawofficeminic@gmail.com

Коментари

Популарни постови са овог блога

Тестамент, врсте тестамента и начин оспоравања тестамента

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Сусвојина, појам, одлике, настанак, судска заштита, престанак и разликовање сусвојине од заједничке својине